„Słudzy waszej radości”


            W dniach 19-21 stycznia br. ponad 30 młodych chłopaków, uczniów szkół ponadgimnazjalnych z Polski i nie tylko, uczestniczyło w rekolekcjach organizowanych przez braci roku III wraz z ks. Łukaszem Piłatem i o. Arkadiuszem Krukiem. Jako wspólnota seminaryjna chcieliśmy pomóc odkryć młodym ludziom źródło prawdziwej, chrześcijańskiej radości.

            Pierwszego dnia rekolekcji uczestniczyliśmy wspólnie w Akademii Duchowości na temat modlitwy w ciszy. Dosyć trudny temat jak na początek, ale prelegent, ks. Andrzej Muszla, w bardzo przystępny sposób przedstawił to zagadnienie. Następnie odbyły się pierwsze spotkania z dziesiętnikami, podczas których mogliśmy poznać siebie oraz budynek seminarium. Wieczorem był czas na skorzystanie z sakramentu pokuty i pojednania oraz Msza święta na rozpoczęcie rekolekcji, której przewodniczył ks. Łukasz Piłat.

Drugi dzień rozpoczęliśmy śpiewem Godzinek o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny. Po śniadaniu rozpoczęła się pierwsza konferencja, którą poprowadził o. bp Jacek Kiciński CMF, biskup pomocniczy naszej Archidiecezji. Mówił o radości w powołaniu. Konferencję oparł na dwóch fragmentach z Pisma Świętego:  o ewangelicznym młodzieńcu oraz Kainie i Ablu, a także na osobistym świadectwie i treściach, które klerycy znają z wykładów teologii duchowości. Był również czas na pytania. Po spotkaniu udaliśmy się do kaplicy na Mszę świętą pod przewodnictwem ojca biskupa. W homilii nawiązał do stanu jakim jest zakochanie. Mówił, że Pan Jezus był zakochany w ludziach, dlatego nie myślał o sobie, czasem nie jadł. Zachęcał nas, abyśmy nie tracili kontaktu z Bogiem i byli w nim zakochani. Po Eucharystii uczestnicy rozważali temat radości w małych grupach, wraz z dziesiętnikami. Po obiedzie drugą konferencję wygłosił ks. Aleksander Radecki, wieloletni ojciec duchowny naszego seminarium. Mówił o źródłach radości. Wśród nich wymienił: radość naturalną, bliskość Boga i radość eschatyczną. Zaznaczył też, że umiejętność opowiadania kawałów nie świadczy o radości, szczytem radości jest śmianie się z samego siebie, a także poczucie humoru rozładowuje trudne sytuacje. Całą konferencję, wszystkie punkty popierał radosnymi przykładami ze swojego życia. Na zakończenie zaproponował wszystkim uczestnikom „rachunek sumienia dla smutasów”. Po tej konferencji kl. Marcin Kamieniak (rok II) zaprezentował pokaz sztuczek karcianych. Popołudnie uczestnicy spędzili poza seminarium, biorąc udział w grze terenowej. Na Ostrowie Tumskim zostało schowanych kilkadziesiąt kopert, które każda grupa miała szukać i skompletować ich jak najwięcej. Przed kolacją odbyła się trzecia konferencja, którą wygłosił ks. Mariusz Rosik, nt. radości w Piśmie Świętym. Po kolacji tę teorię z konferencji chcieliśmy przełożyć na praktykę. Najpierw radosnym śpiewem uwielbialiśmy Pana Boga wraz ze Wspólnotą Benedictus, a następnie klęcząc przed Najświętszym Sakramentem adorowaliśmy Go.

            Trzeci dzień rekolekcji rozpoczęliśmy liturgiczną modlitwą Kościoła – Jutrznią. Tego dnia odbyło się spotkanie „100 pytań do…”. Uczestnicy mogli uzyskać odpowiedzi na swoje pytania od naszych przełożonych: ks. Łukasza Piłata i o. Arkadiusza Kruka. Następnie uroczystej Mszy świętej przewodniczył ks. rektor Kacper Radzki. Po obiedzie odbył się finał konkursu wiedzy religijnej.

Więcej zdjęć

Relacja w Gościu Niedzielnym